Odyoloji ve Konuşma Bozukluları ve Dil ve Konuşma Terapisi bölümleri arasındaki fark nedir?

Standard

Odyoloji ve dil ve konuşma terapisi birbirleriyle kardeş alanlardır. Odyoloji işitme problemleri ve denge bozuklukları ile ilgilenirken dil ve konuşma terapisi dil, ses, konuşma ve yutma bozukluklarının tanı ve tedavisi ile iglilenir. İki alan arasındaki en büyük fark “terapi” kelimesinde gizlidir. Dil ve konuşma terapisinin ilk önceliği konuşma ve dil problemleri olan bireylerin hayatlarında terapi hizmetleri sayesinde bir fark yaratabilmektir.

Daha önceleri sadece Odyoloji olarak geçen bazı bölümlerin adı Odyoloji ve konuşma bozuklukları olarak değişmiştir. Bu alandaki öğrencileri ağırlıklı olarak odyoloji alanında eğitim alırlar ve mezunlarına odyolog ünvanı verilir. 2013 – 2014 akademik yılında Türkiye’de odyoloji alanında eğitim veren bölümler;

Hacettepe Üniversitesi Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları (Y. Lisans + Lisans)

Başkent Üniversitesi Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları (Y. Lisans)

 İstanbul Üniversitesi Odyoloji (Y.Lisans + Lisans)

Fatih Üniversitesi Odyoloji (Lisans)

İnönü Üniversitesi Odyoloji (Lisans)

Bezm-i Alem Üniversitesi (Lisans)

 

Dil ve konuşma terapisi öğrencileri ise temel odyoloji derslerinin yanında dil ve konuşma problemleri, yutma bozuklukları ve ses sorunları üzerine bebeklikten yaşlılığa kadar olan bir yelpazede tanı, tedavi ve terapi eğitimi almaktadırlar. Mezunlarına dil ve konuşma terapisti ünvanı verilmektedir. 2013 – 2014 akademik yılıda dil ve konuşma terapisi eğitimi lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde sadece Anadolu Üniversitesi’nde vardır. Bu alanda eğitim vermek isteyen iki üniversite, Hacettepe Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi ise öğrenci almak ve eğitime başlamak için YÖK onaylarını beklemektedir.  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s