Dil ve Konuşma Terapistleri Nerelerde Çalışırlar : Farklı İş Ortamları

Standard

Türkiye’de, mezun dil ve konuşma terapistleri kendi özel merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ve hastanelerde çalışabilirler. Aslında ABD’ye baktığımızda bu 3 iş ortamının dışında dil ve konuşma terapistlerinin en çok istihdam edildiği yerlerden biri de okullar.

Dil gelişiminin büyük bir kısmının okullarda şekillendiğini düşünürsek, bu nokta çok kritik. Ülkemizde şu an için okul ortamında dil ve konuşma terapisti istihdam edilmiyor, ama alanın ülkemizde gelişmesi ve popülerleşmesi ile okul ortamında da dil ve konuşma terapistleri büyük fayda sağlayacaktır. 

Ülkemize dil ve konuşma terapistleri en çok kendi merkezlerinde hizmet vermektedirler. Geçen yıl, KPSS sınavı ile, dil ve konuşma terapistlerinin büyük şehir hastanelerinde istihdam edilmesi için 50 kişilik bir kadro açılmıştı, o kadroların dolmadğı aşikar. İlerleyen yıllar için istihdam olanaklarının yine bu şekilde şekilleneceğini düşünüyorum. 

 

Aşağıda, hem hastane hem de kendi merkezinde hizmet veren, Dilkom mezunu bir konuşma terapisti ile 2010 yılında yapılmış bir ropörtaja link veriyorum, çalışma ortamı ile alakalı bilgi vermesi açısından güzel bir röportaj;

http://selinedair.blogspot.com/2010/07/konusma-terapisti-kimdir-konusma.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s