Nasıl Dil ve Konuşma Terapisti Olunur?

Standard

Dil ve Konuşma TerapistiTürkiye’de Dil ve Konuşma Terapisti olmak için çok da seçeniğiniz yok, ya 10 yılı aşkın bir süredir bu alanda eğitim veren Anadolu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı olan, Dilkom’dan yüksek lisans ya da doktora ünvanı alarak bu meslek grubuna katılabilir, ya da; yine Anadolu Üniversitesi’nde 2012-2013 yılında açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde 4 yıllık Dil ve Konuşma Terapisi lisans programı okuyarak dil konuşma terapisti olabilirsiniz. Halihazırda bir lisans bölümü mezunuysanız, yüksek lisansa başlamak daha mantıklı bir yol olabilir, zira hem 3 yıl da bitirebilir, hem de Uzman unvanı alabilirsiniz.

Yüksek Lisans için;

Kontenjanları ve başvuru şartları Ağustos ayı içinde belli olan programa internet üzerinden, geçerli bir ales puanı (%50), yabancı dil (%25) ve lisans mezuniyet not ortalamanız (%25) ile başvurabilirsiniz. 2012-2013 Güz dönemi için programa 25 öğrenci kabul edilmiş ve açılış 90.533, kapanış ise 82.647 (25.kişi) puanla olmuştu. 2013-2014 dönemi için kontenjan ve başvuru şartları henüz belli değil, fakat belli olur olmaz paylaşırız.

Güncelleme:

Anadolu Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci alım yönetmeliği 2013 Mayıs ayı içinde değişti, yeni yönetmeliğe göre bu yıl tezli yüksek lisans öğrenci alımı için mülakat yapılacak.

Tezli yüksek lisans yeni öğrenci alım şartları şöyle;

Adayların başarı notu; ALES puanının %50’si, lisans ortalamasının %15’i, yabancı dil puanının %15’i, mülakat sınavının %20’si alınarak hesaplanır. Mülakat puanı ortalamaya katılmadan önce yapılan sıralamaya göre; kontenjan sayısının en az iki katı kadar aday mülakat sınavına davet edilir.

Dilkom geçen yıl tezsiz yüksek lisans ile öğrenci alıyordu, fakat son çıkan yök düzenlemesine göre bu yıl tezsiz yüksek lisansa başlayacak öğrencilere doktora yolu kapandı, bu nedenle bu yıl tezli yüksek lisans dahilinde öğrenci alabilir, ayrıca tezsiz yüksek lisans alım şartları da değişti, yeni tezsiz yüksek lisans şartları şöyle;

Tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde adayların bir lisans diplomasına ve en az 2,00/4,00 (50/100) lisans not ortalamasına sahip olması gerekir. ALES ve yabancı dil barajı aranmaz. Ayrıca ilgili Enstitü Yönetim Kurulunun belirleyeceği koşulları sağlaması gerekir. Ancak yabancı dille eğitim yapan tezsiz yüksek lisans programlarında yabancı dil koşulu aranır.

Adayların başarı notu; ilgili Enstitü tarafından ek başvuru koşulu belirlenmedi ise lisans ortalamasının %80’i ve mülakat sınavının %20’si alınarak hesaplanır. İlgili Enstitü ek başvuru koşulu belirlediyse koşullar arasındaki yüzde dağılımı Enstitü Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir. Ancak lisans ortalamasının ağırlığı %40’tan ve mülakat sınavının ağırlığı %20’den az olamaz. Mülakat puanı ortalamaya katılmadan önce yapılan sıralamaya göre kontenjan sayısının en az iki katı kadar aday mülakat sınavına davet edilir.

Eğer bu yıl tezsiz yüksek lisans dahilinde öğrenci alırsa, şartları büyük ölçüde Dilkom belirleyecektir. Bu nedenle şartlar hakkında telefonla daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe şu linkten ulaşabilirsiniz;
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130522-16.htm

Lisans için;

MF-3 Puan türünden öğrenci alan dil ve konuşma terapisi bölümü için 2012-2013 Taban Puanı: 314,550, başarı sıralaması ise 109.000 lerdeydi, fakat önümüzdeki yıllarda puanın hızla artacağını düşünüyorum. Bölümün kurulması gecikince son anda ek kontenjandan 30 öğrenci almışlardı, puanın şimdilik düşük olmasının sebebi biraz da bu.

Advertisements

63 thoughts on “Nasıl Dil ve Konuşma Terapisti Olunur?

 1. yüksek lisansa artık öğrenci alınmayacak diye yazılar var eksisozlukte. Acaba ne kadar doğru bu yazılanlar, bu konuda bilginiz var mı?

  • Merhaba Betul Hanim,

   Boyle bir sey olacagini dusunmuyorum, birkac ay once Dilkom ogrenci islerine sormustum ve aynen devam yanitini almistim fakat genel anlamda A.Ü. Lisansustu ogrenci kabul sartlarinin degisecegine dair soylentiler var, mulakatin gelebilecegi soyleniyor, henuz belli degil sartlar ama Agustoa basinda her seu netlesir. Bir ihtimal de yuksek lisansa daha az ogrenci almak olabilir, yine de en dogru bilgiyi telefonla Dilkom’dan alabilirsiniz. Belki kontenjanlar da belli olmustur.
   Dkt.

 2. Lisans programının puanı ve başarı sıralaması sizce bu sene kaç olur tahmini birşey söyleyebilir misiniz acaba?

  • Merhaba Mert Bey,

   Bu yil siralamanin bir hayli geriye cekilecegini dusunuyorum. Tahmini olarak 60 – 70 bin arasi olacaktir. Bu yil Hacettepe’nin de onayi gelirse 2 lisans programi ile devam edilecek. En fazla 30 + 30, 60 ogrenci alacaklardir, ayrica Anadolu Universitesi icin hazirlik zorunlu olacak saniyorum bu sene.

 3. mülakatın gelmesi hiç iyi olmamış, üstelik %20 etkiliyor,mülakatların da içinin doldurulması neye göre puan verildiğinin belirtilmesi lazım, yoksa tipi beğenilmeyen adayın elenmesi gibi insanı üzen hak kayıpları yaşanabilir…olmaması temennisiyle

 4. Merhaba Betül Hanım,
  Emin olun Dilkom hocaları hak kayıplarını minimize etmek için ellerinden geleni yapacaklardır.
  Başvuracak tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

 5. Merhaba, ben dilkomu aradığımda bu sene lisans üstü için 20 öğrenci alacaklarını söylediler. Mülakat olayını ben de yeni duyuyorum ve şok oldum. Ne gibi sorular çıkabilir nasıl hazırlanalım bir bilginiz var mı?

 6. Merhaba Merve Hanım, ben de 15 kişi diye bilgi aldım. Değişmiş olabilir, değişecek de olabilir. Mülakat için ayrı bir yazı yayınlayacağım. Başarılar dilerim.

 7. Merhabalar!
  Tezsiz Yüksek Lisans’a başvurmak istiyorum ancak Şanlıurfa’da özel eğt. öğrt. yapıyorum. Ders programını inceleyince oldukça yoğun ve zor olduğunu gördüm. Sizce başvuru yapmalı mıyım?

  • Merbaba Ferhan Bey; dilkom bu sene icin tezsiz yuksek lisans degil de tezli yuksek lisans programi acacak. Dilkom’daki yuksek lisansi farkli bir lisans gibi dusunmekte fayda var, almaniz gereken cok fazla ders var, gozlem ve klinik uygulamalar da bu derslere eklenince haftanin tum gunu dilkom’da olmaniz beklenebilir. Basarilar.

 8. Teşekkür ederim. Sanırım bu benim durumumdaki birisi için pek de mümkün değil. İyi çalışmalar.

 9. gerçekten çok başarılı bulduğum bir site. alanda kesinlikle bir boşluk dolduruyor. çalışmalarınızın takipçisiyim. ben anadolu üniversitesinden yazıyorum. bir konferans ayarlıyoruz bu konuyla ilgili. size de ulaşmak istiyorum bu konu hakkında. iletişim adresinizi belirtirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 10. lisans için bu bölümün puanı ve başarı sıralaması ne kar olur sizce mesela ben 84 binle girebilirmiyim

  • Merhaba, bu yil icin 50-60 bin arasi bir siralama tahmin ediyorum ama bu sadece bir tahmin. Bu yil toplamda, 2 universiteye 60 ogrenci alinacak, kontenjanin cok fazla olmamasi siralamayi oldukca geriye cekecektir.

 11. benim sıralamam 57 mf3 aceba bu bölümü yazmam riskli mi ve gelir mi sizce ve okulu bitirdikten sonra her hangi bi problem yaşarmıyım.

  • Merhaba zeliha hanim;
   Bolum icin 50.000 – 60.000 araligi tahmin ediyorum. Sizin gelecege donuk beklentilerinizi, ilgi alanlarinizi bilmeden diger sorulariniza cevap vermem güç.

 12. 57 bin onu yazmayı unutmusum yani sıralamam 57 bin mf3 te.ayrıca daha dogru bilgiyi nasıl alabilirim arayabilecegım bi numara var mı?

 13. Benim sıralamam 43 bin acaba Hacettepe üni. için yeterli olur mu? Mezun olduktan sonra iş alanları nereleridir?

 14. Hacettepe üniversitesi kaçla kapatır sizce? Bölümün maaşları hakkından net bir cevap verebilir misiniz kaç kişiye sorduysam herkes tatmin edici diyor..Kime göre tatmin edici..mf3 29 bindeyim girebilir miyim hacettepeye?

   • bu sene 109la almayacak ama hacettepe 35 civarı anadolu 50 civarı alacak..hem ben sağlık istiyorum ne yazabilirim öneri yap o zaman..çok mu kötü bi bölüm ki sıralamanı heba etme der gibi söyledin..

 15. sakın ola 4 yıl bu bölümü okurum ardından açarım polikinlik parayı basarım diye düşünmeyin, lisans seviyesi bu iş için çok yetersiz olur. bende katılıyorum kesinlikle bir odyoloji değil bu bölüm sıralamasıda kendini belli etti zaten. 107.000 ile kazanabileceğinizi düşünüyorum.

 16. onur bende dil ve konuşma terapistliğini düşünüyorum 4 yıl eğitimin yetersiz olucağını neden düşünüyosun

  • onur tüm moralimi bozdu hacettepe ergoterapinin altına yazmıştım ve ben 29604.yüm orası 25400le kapatmış gelmesi düşük bi ihtimal :( napıcam ben şimdi..

 17. Bende bu bölümü düşünüyorum ama isteklimiyim bilemiyorum 75 bininci oldum sizce yazsam mı fizyoterapi ve rehabilitasyonda oluyor ama paralı bu devlet üniversitesi olucak ve okuması daha rahat işte rahat ama içime sinmiyor zaten tutmaz diye yazsam mı?

  • zaten yazsan da tutup tutmayacağı meçhul :D neyle mutlu olacaksan onu yaz..keşke benim babamda da para olsaydı tıpa giderdim ohh :D

 18. öykü bence mimarlık da iyi ama hacettepe odyoloji tutar senin dye düşünüyorum mimarlık da yazabilirsn bncede sıralaman cok iyi daha iyi bi şeyler yazabilirsin

  • mimarlık iyi ama ilgim yok..25565 mf4 sıralamama yazık olacak biraz ama yapacak bişi yok istemiyorum sağlık dışında..en son tercihim odtü ve itü gıda..çok mu düşük olur sizce ya :( anadolu 45le kapatsa bile yazık olacağını düşünmüyorum..odyoloji geleceğini hiç sanmam çok talep var :(

  • sana anadolu gelir galiba ayşe..hacettepe 35 olur diyorlar..ben ergoterapi de yazdım zaten üstüne oda gelebilir bana sizce? 29604teyim orası geçen sene 25400le kapatmış :/

   • of öykü nasıl bir depresyon tripli bir kızsın baydın ya. sitedeki tüm katagorilere tek tek baktım yorumlara nasıl sivriltiyosun kendini . tmaam tercih dönemindeyiz bizde kaygılıız ama bu kadar insanı bunaltan bir yorum görmedim . sıralaman iyi istediğin yeri yaz . milleti zaten tiye alır bir tavrın yok bu ne soru o zman .ayrıca onur diye biri sakın olan 4 yıl sonra klinik açarım demiş sen kimsin ki . onun gibileride sırf millet yazmasın diye ötüyor bunuda bilesiniz . zaten iş işten geçti yazan yazdı

 19. Kafam çok karıştı bu bölüm bana çok sıcak sempatik geliyor ama hepiniz sıralamana yazık olur diyorsunuz :(

 20. bende 29487.yim bu bölümü yazdım önündeki yerler tutmayacak şeyler ve eğer hacettepe olursa çok mutlu olucam. öykücüm sen yaz beraber okuruz

 21. sıralamam 29 bın yazdım geldı hacettepe ama kaygılarım var maas ve calısma alnı konusunda devlette alım yapılır mı? madem kaygılıydın neden yazdın dersenız saglık ıstedıgım ıcın. cevap yazmak ısteyen yardımcı olsun

 22. dilkom ile konuşmuştum daha önceden.devlet 50 tane atamak istemiş türkiyede 16 tane çıkmış ve hepsi özel hastanelerde yüksek maaşa çalıştıkları için devlete atanmamışlar.bunun üzerine hacettepede ve eskişehirde açılmış zaten

 23. Merhaba, mülakatla ilgili yazinizi bekliyorum :) kapanis puani ne oldu hicbir yerde bulamadim.Bilgilendirirseniz çok sevinirim

 24. merhaba ben ingilizce öğretmenliğinde okuyorum, hala dil ve konuşma terapistlğinde yüksek lisans yapma şansım var mı? yoksa artık yüksek lisansa sadece dil ve konuşma terapistiği lisans mezunları mı alınacak??? yardımcı olursanız çok sevinirim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s